Otwarcie kuźni artystycznej

2017-09-06
9 września na dworcu Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie” zostanie otwarta zabytkowa kuźnia.

 Znany z pokazów kowalstwa artystycznego podczas miejskich imprez artysta kowal Zenon Śmietański, który dzierżawi pomieszczenia kuźni inicjuje tym samym swoją stacjonarną działalność na terenie miasta. Na godzinę 11:00 w sobotnie przedpołudnie zaplanowano uroczystość otwarcia. Bezpośrednio po niej rozpoczną się dwudniowe warsztaty kowalskie z udziałem kowali zaproszonych z różnych regionów Polski.
Zenon Śmietański swoją pracę kowalską rozpoczął niemal 30 lat temu. Ekspozycje jego prac znajdują się w: muzeum we Włodawie, w Domu Kultury w tej samej miejscowości, w Muzeum w Krasnymstawie oraz Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.

 

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach m.in. w: Domu Kultury w Legionowie 2000 i 2001 rok, Dom Kultury Włodawa 2002, Dom Kultury Krasnystaw 2003 i na Jarmarku Twórczości Ludowej w Krasnymstawie 2003, Muzeum Regionalne w Piasecznie Wystawa pt., "Zaklęte w metalu" 2010r. Zenon Śmietański to wielokrotny uczestnik Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie, pokazów kucia, m.in., w: Gniewie, Zakopanem, Gdańsku, Muzeum Archeologii w Warszawie. Zdobywca wielu nagród w konkursach kowalstwa artystycznego (Wojciechów, Legnica, Zakopane).
 

Kowalstwo Artystyczne - Zenon Śmietański

wstecz