74. rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie

2018-02-02
Uroczystości z udziałem ministra – szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka

Dzisiaj przypada 74. rocznica odbicia żołnierzy Armii Krajowej z siedziby Gestapo w Jędrzejowie. Z tej okazji odbyły się upamiętniające to wydarzenie uroczystości z udziałem ministra – szefa Urzędu ds. Kombatantów Jana Józefa Kasprzyka, burmistrza Marcina Piszczka i przewodniczącej Rady Miejskiej w Jędrzejowie Marii Barańskiej oraz starosty jędrzejowskiego.

Rozpoczęły się one złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, znajdującą się na placu przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jędrzejowie. Następnie w Archiopactwie Cystersów odbyła się uroczysta Msza Święta, po której uczestnicy przemaszerowali pod pomnik majora Stefana Gądzio Kosa przy Zespole Szkół Ponadgminazjalnych nr 2, nastąpiła centralna część uroczystości. Minister Jan Kasprzyk wręczył medale „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród odznaczonych znaleźli się: Monika Bolewska, Wojciech Zwierzchowski, Bożena Szczypiór, Tadeusz Domińczak i Ewa Puto. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem majora Gądzio – Kosa uczestniczy uroczystości przeszli do budynku szkoły, gdzie odsłonięta została tablica poświęcona pamięci Piotra Kurka – działacza kombatanckiego, syna kapitana Józefa Kurka „Halnego”, dzięki któremu na ziemi jędrzejowskiej podjętych zostało wiele działań utrwalających etos Armii Krajowej.

Organizatorem uroczystości był Powiat Jędrzejowski. 

Galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest pod adresem: https://www.facebook.com/pg/miastojedrzejow/photos/?tab=album&album_id=1802213136516790

wstecz