Będą kolejne prace na cmentarzu wojennym

2021-03-30
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznało środki na renowację cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej

 

Gmina Jędrzejów otrzymała z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowanie w wysokości 56 tysięcy złotych na realizację zadania pod nazwą „Renowacja krzyży mogilnych na cmentarzu wojennym z lat 1914-1915 wraz z wykonaniem iluminacji zrekonstruowanej kaplicy” w ramach programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”​.

Celem „Groby i cmentarze wojenne w kraju” programu jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącymi materialne świadectwo kluczowych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem, a także wspieranie prowadzenia działań naukowych upowszechniających wiedzę na temat tych wydarzeń.

Złożony do ministerstwa projekt zakładał kontynuację prac przy cmentarzu wojennym znajdującym się w obrębie cmentarza parafialnego przy ul. Konarskiego w Jędrzejowie. W ramach prac zakończonych w grudniu 2020 roku za 240 tysięcy złotych została odtworzona kapliczka cmentarna. Obecny projekt zakłada odrestaurowanie krzyży nagrobnych oraz doprowadzenie przyłącza energetycznego i zainstalowanie iluminacji kapliczki. W związku z tym, że przyznana kwota jest niższa od wnioskowanej, zakres prac może zostać ograniczony.

wstecz