Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej

2021-08-04
Kadrówka ponownie przejdzie z Krakowa do Kielc.

Ponad 120 kilometrów i 170 tysięcy kroków – już 6 sierpnia z Krakowa wyruszy Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej. Tradycyjnie – 12 sierpnia – „Kadrówka” wejdzie do Kielc.

Dzień przed rozpoczęciem marszu uczestnicy „Kadrówki” wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w Katedrze Wawelskiej i ukłonią się przed sarkofagiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości odbędą się na Placu Wolności i przed Dawnym Pałacem Biskupem Krakowskim.

9 sierpnia "Kadrówka" zakwateruje w Jędrzejowie w Zespole Szkół nr 2

O godz. 17.30 przepaszeruje na Plac Kościuszki gdzie o godz. 18.00 odbędzie sie apel wieczorny, nastepnie o godz. 20.30 zapraszamy na wydarzenie słowno-muzyczne "WSPOMNIENIE O MARSZAŁKU JÓZEFIE PIŁSUDSKIM" do Centrum Kultury w Jędrzejowie

 

Kompania piesza będzie liczyła 150 osób, a całość marszu około 200. W „Kadrówce” mają również wziąć udział żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszyła z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 roku. Kompania stanowiła zalążek odrodzonego Wojska Polskiego. Tradycja marszu szlakiem Kadrówki, historyczną trasą Oleandry - Kielce, nawiązuje do międzywojennych imprez, kiedy miały one charakter zawodów sportowych z elementami patriotycznymi.

 

wstecz