WSPOMNIENIE O MARSZAŁKU JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

2021-08-05
wydarzenie słowno-muzyczne

9.08.2021 / poniedziałek / godz.20.30 / Centrum Kultury w Jędrzejowie / wstęp wolny


wystąpią:
EWA DAŁKOWSKA / słowo

________________________________________

W interpretacji uznanej aktorki teatralnej i filmowej Ewy Dałkowskiej usłyszymy fragmenty książki Ścieżka obok drogi autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny. Utwór jest literackim wspomnieniem o Marszałku Józefie Piłsudskim z okresu pracy poetki w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Czytanie dopełni prezentacja karykatur Marszałka, wykonanych przez Zdzisława Czermańskiego.

 

Wspomnienia Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 - 1935 była osobistą sekretarką Marszałka, są barwną opowieścią ukazującą postać Józefa Piłsudskiego z dwóch perspektyw, jako zwykłego człowieka, i Wielkiego Męża Stanu. Utwór doczekał się trzech wydań w okresie międzywojennym (w latach 1938-1939), po wojnie ukazało się zaledwie jedno wydanie - reprint w 1989 roku.

 

 

______________________________________________

EWA DAŁKOWSKA
Aktorka teatralna i filmowa. Stworzyła  wiele niezapomnianych kreacji zarówno teatralnych, jak i filmowych. Współpracowała z największymi twórcami polskimi, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Janem Englertem, Zygmuntem Hubnerem, Antonim Krauze, Andrzejem Barańskim, Edwardem Żebrowskim, Andrzejem Trzos - Rastawieckim, Krzysztofem Zaleskim, Tomaszem Manem, Agnieszką Holland, Krzysztofem Zanussim. Talent i charyzma aktorki przyciągają także młodych twórców.

 

 

Dofinansowano ze środków programu wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”

 

wstecz