"Gra szyfrów" - mobilna wystawa w Jędrzejowie

2022-10-04
12 października na parkingu przy Centrum Kultury
,,Gra Szyfrów” to innowacyjny projekt IPN służący nie tylko rozrywce, ale również edukacji historycznej – przybliża grającym realia wojny polsko-bolszewickiej oraz pracę i dokonania polskich kryptologów. Już wkrótce w grę będą mogli zagrać mieszkańcy Jędrzejowa.
„Gra Szyfrów” jest innowacyjnym projektem edukacyjnym przygotowanym przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. To prawdopodobnie pierwsza na świecie gra komputerowa, która powstała w tak ścisłej współpracy z historykami.
Jej akcja toczy się w październiku 1920 roku, gdy decydują się losy konfliktu zbrojnego z bolszewikami i przyszłość wolnej Polski. Fabuła „Gry Szyfrów” przybliża realia historyczne oraz pokazuje mało znane dokonania polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w konflikcie polsko-bolszewickimi i wpłynęli na losy wojny.
Misje, które muszą wykonać gracze, polegają na złamaniu bolszewickiego szyfru i unieszkodliwieniu pancernych pociągów wroga. To udokumentowane wydarzenia historyczne, których przedstawienie było dokładnie konsultowane z historykami IPN. Pod okiem historyków ożywione zostały główne postacie gry oraz odwzorowane zostały wszystkie detale (jak pojazdy, wnętrza, meble, urządzenia czy stroje).
Całość dopełnia pieczołowicie skonstruowana oprawa dźwiękowa. To wszystko sprawia, że „Gra Szyfrów” jest bardzo realistyczna i pozwala graczom poczuć prawdziwą atmosferę konfliktu i tamtych czasów.
Mobilna wystawa IPN odwiedzi 20 miejscowości w Polsce, gdzie mieszkańcy, w szczególności młodzież, będą mogli za darmo zapoznać się z ,,Grą Szyfrów”. W każdym mieście wystawa będzie gościć jeden dzień. 12 października wystawa zawita do Jędrzejowa, na parking przy Centrum Kultury.
Wystawa będzie dostępna bezpłatnie w godz. 10–16, przy czym w godzinach 10–13 będzie dostępna dla grup zorganizowanych, a w godzinach 13–16 wystawę będzie mogła zwiedzić każda osoba dorosła, a także młodzież w wieku od 13 roku życia – za zgodą rodzica lub opiekuna.
Grę można bezpłatnie pobrać ze strony IPN, Ministerstwa Edukacji i Nauki lub z platformy Steam. Ponadto jest dostępna w Sklepie Play oraz w AppStore. Gra działa na goglach VR, PC z systemem Windows oraz urządzeniach mobilnych obsługiwanych przez iOS i Android.