III Marsz Imieninowy Józefa Piłsudskiego - relacja

2023-03-13
W sobotę 11 marca odbył się III imieninowy marsz Józefa Piłsudskiego. 81 uczestników pomimo chłodu i śniegu wyruszyło w trasę marszu wiodącą z Zagaja do Mierzwina i Grudzyn.
W sobotę 11 marca odbył się III imieninowy marsz Józefa Piłsudskiego. 81 uczestników pomimo chłodu i śniegu wyruszyło w trasę marszu wiodącą z Zagaja do Mierzwina i Grudzyn. Wśród nich byli głownie uczniowie i nauczyciele ze szkół: SP Łysaków, SP nr n4 w Jędrzejowie, SP 5 w Jędrzejowie, Zespół Szkół nr 2 w Jędrzejowie, SP Prząsław, SP Krzcięcice, Liceum W Wodzisławiu, szkoła AWANS w Jędrzejowie. Uczestnikami byli także członkowie Jędrzejowskiego Uniwersytety Trzeciego Wieku, mieszkańcy Jędrzejowa, Zagaja oraz mieszkańcy gminy Sobków.
Marsz rozpoczął się krótkim przedstawieniem w wykonaniu uczniów z SP Łysaków. Dokonano także odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt w majątku Zagaje Rotmistrza Władysława Bieliny Prażmowskiego wraz z I szwadronem ułanów podczas walk nad Nidą podczas I wojny światowej.
Po uroczystościach i krótkim przeszkoleniu w zakresie przestrzegania zasad ruchu drogowego uczestnicy wyruszyli w trasę. Na cmentarzu w Mierzwinie, pod płytą upamiętniającą żołnierzy poległych w I wojnie światowej, złożone zostały złożone kwiaty. Marsz zakończył się przy dworze w w Grudzynach, w którym stacjonował Marszałek Józef Piłsudski podczas walk nad Nidą w 1914 roku. Tam uczestnicy otrzymali gorący posiłek.
Organizatorami marszu byli: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz Marek Godlewski, kustosz pamięci, pasjonat historii i regionalista.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania panu Longinowi Wielochowskiemu,
Komendzie Powiatowej Policji w Jędrzejowie za zabezpieczenie trasy przemarszu oraz Druhom OSP Chorzewa i Zagaje za wszelką pomoc przy organizacji marszu, członkiniom KGW Zagaje i KGW Cierno-Żabieniec za przygotowanie poczęstunków.
Autorem zdjęć i materiału filmowego jest Marcin Pacholec.

 

 

 

 

wstecz