Wracają bociany!

2021-04-09
Dobre wieści dla szukających oznak wiosny!

 

Na terenie gminy Jędrzejów mamy kilkanaście zewidencjonowanych gniazd, do których każdego roku przylatują bociany. Chłodna wiosna opóźniła nieco ich przyloty, ale kilka „gminnych” gniazd jest już zasiedlonych. Bociany zauważyliśmy między innymi w Lścinie i w Chorzewie. Może to zwiastować rychłe przybycie pozostałych osobników, których gniazda znajdują się między innymi w Jasionnie, Goźnie, Brusie, Mnichowie, Rakowie, w Potoku Małym, Podlaszczu, Łysakowie Pod Lasem i Laskowie.

Gmina Jędrzejów od kilku lat prowadzi działania, które maja na celu ułatwienie osiedlania się tych pięknych ptaków. Zniszczone przez wiatry gniazda są odtwarzane, a w razie potrzeby przenoszone na specjalnie w tym celu wykonane platformy. Takie same działania podejmowane są w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko porażenia ptaków prądem z linii energetycznych przebiegających w bezpośrednim sąsiedztwie gniazd. Prace pielęgnacyjne polegają także na usuwaniu młodych przyrostów drzew, mogących utrudniać bocianom gniazdowanie. Tego typu prace w tym roku zostały wykonane w Goźnie i Lścinie. W poprzednich latach w Brusie, w Goźnie, Rakowie i Jasionnie zostały wykonane platformy, na które przeniesiono zagrożone gniazda.

Bocian biały, który w naszym kraju jest symbolem nadchodzącej wiosny, jest jednym z największych ptaków występujących w Europie. Zamieszkuje także część Azji, i północnej Afryki. Rozpiętość jego skrzydeł sięga ponad 2 metrów, a waga 4,5 kilograma. Bociany zimują w Afryce – od jej północnych krańców, aż po Republikę Południowej Afryki. Ich emigracja z letnich gniazd lęgowych rozpocznie się pod koniec sierpnia. Trasa przelotu może sięgać nawet 10-12 tysięcy kilometrów.

wstecz